zahrada

Saturday, March 24, 2007

Počasí

Tk bylo několik dní jaro, ale teď se do výše položených poloh vrátila zima a sníh. Bude to vadit úrodě? Upřímně, nemělo by. Zvláště pokud se o své zahrádky staráte pečlivě. Ovocné stromy by právě z důvodu prevence problémů vzniklých takovýmto počasím měly mít kmeny natřené na bílo. Jde o to, že stromek je pak přesvědčený, že je ve skutečnosti chladněji, a nevykvete po prvních pár dnech teplejšího vzduchu. Což by se jinak přesně stalo. Ostatně teď již je nakvetlých docela dost keřů, většinou ale ozdobných. A na polích rozhodně dodatečná vláha neuškodí. Po zimě prakticky bez sněhu.. Až se to co napadlo rozpustí, tak to výrazně pomůže. Akorát že si v takovém počasí člověk připadá jako v kocourkově. Vždyť bylo loňské léto, pak podzim, pak jaro, pak podzim a zima.. Prostě naprosto zpřeházené roční doby.

Saturday, March 10, 2007

Jak na sadbu II

A opět rostlinky opatrně zalévat, pozorujte je, jestli se mají dobře, a nechte je několik týdnů zesílit. Nu a pak transport na políčko či zahrádku, vyklepnout z kelímků a zasaďte je. Existují květináčky z lisované rašeliny, které jsou určené přímo k předpěstovávání sadby. Ty se sázejí do země celé. Rašelina se ve vlhké zemi rozloží a ještě pohnojí, a rostlina má ušetřený šok z přesazování. Celkově je potřeba říct, že příprava sadby není o klíčivosti semen, ta je dnes již dobrá, ale vzhledem k tomu, že sázíte na záhony již relativně vzrostlé rostliny, tak ušetříte z vegetační doby minimálně měsíc. Čímž po první sklizni můžete na záhon vysadit buď ještě druhou plodinu (pokud opět předpěstovanou, tak i relativně dlouhorostoucí) nebo třeba zelené hnojivo. Na jaře je bez problémů sadbu koupit, pokud ale chcete sázet ještě podruhé v létě, tak již si budete muset předpěstovat sami, protože tou dobou sadbu neseženete. Mimochodem jako plodina k druhé sklizni se výborně hodí například čínské zelí či třeba kedlubny a podobně. Celkově se dá říct, že sázením sazeniček namísto setí semen se dosáhne značného zefektivnění pěstování. a) na záhon se dostanou jen rostliny, a ne třeba neklíčící semena. b) Jsou rovnoměrně rozmístěny, takže odpadá jakékoliv jednocení atd. c) Ušetříte za semena, protože jich potřebujete mnohem méně. d) máte sklizeň mnohem dříve.

Friday, March 02, 2007

Jak na sadbu?

Mnoho rostlin roste lépe, pokud na záhon nevysejete semínka, ale vysadíte předpěstované malé rostlinky. Ty se dají obvykle na jaře relativně levně koupit v různých zahrádkářstvích, na tržnicích a podobně. Ale také si je můžete relativně snadno vypěstovat sami. Záleží jen na tom, jestli se vám chce se starat o malé rostlinky, nebo jestli je pro vás rozumnější nakoupit sadbu od někoho jiného. Finančně to vychází většinou výhodněji, pěstovat si sám, ale chce to přecijen nějaký ten čas, a něco místa. Alespoň truhlíček za oknem (uvnitř). Pro potřeby malé zahrádky je jeden pytlík se semeny obvykle více nežli dost (rajčata, kedlubny, zelí atd..). Semena rozhoďte po truhlíku, a posypte trochou hlíny, tak aby byla zakrytá. po několika dnech začnou klíčit, a vylézají malé rostlinky. Pozor na množství vody, lidé mají často tendenci zalévat tak, až rostlinám uhnijí kořínky.. Malé rostlinky nechte několik týdnů růst v truhlíku, jen protrhejte místa, kde jich vyrazilo trochu příliš pohromadě. Vždy se taková najdou. Nu a pak to přijde, budete potřebovat buď mnoho malých květináčků, nebo takové to plato, vylisované do tvaru mnoha malých mističek. Upřímně, mě se asi nejlépe osvědčily samostatné kelímky. Buď od jogurtu, nebo od kávy. Není problém jich nashromáždit dostatečné množství, a postavené v nějaké přepravce (umělohmotná přepravka na ovoce se osvědčial velice velmi) hustě vedle sebe se nemohou vyklopit, ale stále mají výhodu jednotlivých nádob. Lze je snadno vyjmout po jednom, rostlinku v nich si prohlédnout (nebo třeba vyhodit) a postarat se o ní. A pro pozdější výsadbu je docela důležitý i další faktor: Přepravku (přepravky) s kelímky je velice jednoduché přemisťovat. I autem, prostě se dají naskládat jedna na druhou a jede se. A rostlinkám uvnitř se přitom nic nemůže stát. nu, zatím máme spoustu mini rostlinek v jednom truhlíku. Připravte si vedle hlínou naplněné zmiňované kelímky kam je budeme přesazovat. poté prostě vytáhneme malé semenáčky z truhlíku, a po jednom (nebo po dvou) je umístíme do kelímků. (pokračování)